Perliczki marynowane w miodzie pitnym i Marmite©

Tekst wprowadzający i przepis pochodzą z książki “Slow life z widokiem na Śnieżkę, czyli Polna Zdrój” Magdaleny Trojanowskiej. Redakcja aCOOKu zachowała oryginalną pisownię tekstu.

Perliczki do ciężkostrawnych dań nie należą. To wszystko w trosce o pozostawienie sobie miejsca na… deser. W tym przepisie użyty Marmite© – po sosie sojowym druga rzecz, która rozsiadła się w mojej kuchni na honorowym miejscu. Korzystajmy ze współczesnych możliwości i dostępu do tak wielu produktów, korzystajmy i nie bójmy się ich, jako że cudownie wzbogacają naszą kuchnię. Eksperymentujmy, a to co otrzymamy, czasami nas zaskoczy. Cieszę się, że napisałam tę książkę, bo Mateusz ciągle za mną biegał i powtarzał, żebym zapisała to czy tamto, i że mi nie wybaczy, jak zapomnę czegoś. Jakby sam nie mógł zapisać.

 

Składniki:

  • 2 perliczki
  • 2-3 jabłka
  • 2 pomarańcze
  • 2-3 łyżki Marmite© (brytyjskie smarowidło używane głównie do kanapek, mające również szersze zastosowanie; lubię jego smak i zapach, często zastępuję nim sól, w każdym razie eksperymentuję)
  • 2-3 łyżki miodu
  • 20 plastrów słoniny

 

Przygotowanie:

Perliczki myjemy. Mieszamy Marmite© z miodem i powstałą masę dokładnie wcieramy w mięso również wewnątrz. Owijamy perliczki szczelnie folią spożywczą i wkładamy do lodówki na co najmniej 12 godzin. Nagrzewamy piekarnik do 220-230°C. Umyte jablka i pomarańcze kroimy w ósemki. Ptaki odwijamy z folii i nadziewamy owocami, to, co zostaje, wrzucamy do naczynia przeznaczonego do zapiekania. Układamy na tym perliczki i obkładamy je plastrami słoniny. Żeby szybko nie odpadły, możemy przewiązać je sznurkiem wędliniarskim lub grubszą nicią. Wkładamy do nagrzanego piekarnika na 10 minut, potem zmniejszamy temperaturę do 140°C i pieczemy około 2 godzin. Powstały sos przecieramy i polewamy nim upieczoną perliczkę. To danie doskonale sprawdzi się w towarzystwie kopytek.  

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Slow Life z widokiem na Śnieżkę, czyli Polna Zdrój – recenzja książki

Opracowanie

Ewa Fournier le Ray

Fotografia

Erwan Fournier le Ray

Leave a Reply