Love Vegan. Gotowy jadłospis na 21 dni – recenzja książki

Książka Love Vegan. Gotowy jadłospis na 21 dni to pełna wskazówek pozycja dla osób, które chcą się świadomie odżywiać. Wprowadza nas w tajniki roślinnej kuchni oraz motywuje do uprawiania sportu. Oprócz propozycji jadłospisu na 21 dni znajdujemy w niej porady dietetyka, wprowadzenie w tajniki prawidłowego biegania oraz, jako ciekawostkę, przygodę kolarza Czesława Langa z dietą wegańską. Z drugiej strony jednak, pozycja ta nie do końca spełnia wszystkie oczekiwania.

 

Autorzy książki, Violetta Domaradzka i Robert Zakrzewski, to ultramaratończycy i założyciele organizacji Run Vegan. Dzieląc się swoją pasją do biegania i weganizmu, starają się zainspirować ludzi do czynnego i zdrowego trybu życia. Są organizatorami Biegu Wegańskiego, który w maju tego roku odbędzie się już po raz ósmy oraz biegu Gorce Ultra-Trail. Prowadzą ekologiczny projekt „Zabiegam o czystą Polskę”, czyli łączą przyjemność biegania z porządkowaniem biegowych ścieżek w dużych miastach Polski, w Bieszczadach i Gorcach. Autorzy Love Vegan mają na swoim koncie już dwie książki, które uczą, jak dbać o zdrowie we własnej kuchni. Kuchnia dla serca. Zdrowie z roślin – pozycja łącząca w sobie pasję jedzenia z dbaniem o serce oraz Kuchnia dla biegaczy. Siła z roślin, czyli książka dla sportowców, którzy chcieliby poprawić swoją wydajność i zdrowiej się odżywiać. Teraz przyszedł czas na ich kolejny projekt – Love Vegan.

 

Książka podzielona jest na 4 rozdziały. W pierwszym z nich dietetyczka Hanna Stolińska-Fiedorowicz, sama na diecie bezmięsnej od siedemnastu lat, opowiada o zdrowym gotowaniu. Rozdział ten odpowiada na wiele pytań postawionych przez początkujących wegan o wpływ takiej diety na zdrowie i samopoczucie, również u dzieci i u osób z problemami zdrowotnymi. Rozprawia się również z mitami, takimi jak anemia wśród osób, które nie jedzą mięsa.   

 

W drugim rozdziale autorzy książki motywują nas do uprawiania joggingu. Sami pokonują na paliwie roślinnym dystanse powyżej 100 km. Taki rodzaj aktywności fizycznej uważają za najbardziej naturalny i zachęcają nas do tego rodzaju ruchu. W tej części także opowiadają nam szerzej o pojęciu weganizmu oraz uczą, jak wprowadzić kuchnię roślinną w życie, gdzie robić zakupy, czy warto ufać produktom z napisem BIO, ile będzie nas kosztowało życie na samych owocach i warzywach oraz jak radzić sobie podczas wszelkich wyjazdów – służbowych i wakacyjnych.

 

W kolejnej części Love Vegan możemy przeczytać, jak zmiana diety może wyglądać w praktyce. Czesław Lang zdradza nam, co skłoniło go do zmiany nawyków żywieniowych i opowiada swoją historię sportowca, który jest weganinem, a mimo to (właściwie dzięki temu), ma siłę i energię, by w swoim wieku spokojnie dorównać tempem młodszym zawodnikom. Czesław Lang wspomina również o bardzo wyjątkowym miejscu, jakim jest Eko Folwark. To właśnie tam wraz z żoną pokazują ludziom, jak można zmienić dietę, wrócić do zdrowia, przestawić się na zupełnie inny sposób odżywiania i zaprzyjaźnić się z aktywnością fizyczną.

 

Część ostatnia, czwarta, to gotowy jadłospis na 21 dni wraz z listą zakupów. Na każdy dzień autorzy przygotowali nam przykładowe przepisy na śniadanie, drugie śniadanie, obiad, przekąskę i kolację. Każdy przepis na porcję jednoosobową zawiera wyliczoną liczbę  kalorii, białka, tłuszczów i węglowodanów. Fotografie przedstawiające dania są przyjemne dla oka, a same przepisy przejrzyście skonstruowane. Mocnym punktem przepisów jest łatwa dostępność składników. Dania są nieskomplikowane i proste w przygotowaniu, dietetycznie zbilansowane, niskotłuszczowe, niskosodowe, niskocukrowe i niskoprzetworzone. Posiłki są zróżnicowane tak, byśmy każdego dnia spożywali produkty bogate w witaminy, składniki mineralne oraz o odpowiedniej wartości energetycznej. Przy każdym z przepisów znajdziemy „porady dietetyka”, czyli bardzo interesujące informacje o tym, co kryją w sobie składniki potraw, jak je przygotować, by służyły nam za smakowitą przekąskę oraz jak wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie.

 

Jednak to właśnie ta ostatnia część, z przepisami, jest najsłabszym punktem całej pozycji. Mimo swojego potencjału, czyli wspomnianego gotowego jadłospisu na 21 dni wraz z listą zakupów na najbliższy tydzień, rozdział ten rozczarowuje. Dania, które przygotowałam, na podstawie przepisów z książki, doprawiałam według własnej intuicji, musiałam również zmieniać proporcje składników, by nie dopuścić do kulinarnej katastrofy. Mimo że przepisy nie należą do skomplikowanych, znajdziemy w nich sporo nieścisłości. W instrukcji przygotowania dań brakuje wymienionych wcześniej składników. Jest tak na przykład w przepisie na zupę z soczewicy, gdzie według autorów powinniśmy bez dodania wody przez 25 minut gotować zupę lub w przypadku pęczotto, w którego przygotowaniu zapomniano o podanych wcześniej algach. Przepisy, ponieważ są dietetyczne i dla sportowców, nie zawierają w sobie soli. Dla osób przyzwyczajonych do wzmacniaczy smaku będą więc one mało wyraziste. Autorzy są skupieni na samej diecie, a nie na pokazaniu, że jedzenie wegańskie może być naprawdę smaczne. Z perspektywy osoby znającej tę kuchnię uważam, że do przepisów należałoby przemycić trochę smaku. Kuchnia roślinna to fantastyczna kulinarna przygoda, ale moim zdaniem ta pozycja swoimi przepisami nie przekona do weganizmu sceptycznie nastawionych do owej diety ludzi.

 

Jako osoba stosująca dietę wegańską na co dzień, nie poleciłabym tej książki osobie, która chce przejść na dietę roślinną. Pozycja ta bowiem może odstraszyć potencjalnych wegan, którzy nie znając się na gotowaniu, przygotują przepis z książki i zniechęcą się do gotowania tego rodzaju dań. Książka zawiera jednak w sobie bardzo wiele ważnych informacji, które powinni przeczytać wszyscy ci jedzący i niejedzący mięso. Jest może nie do końca udaną książką kucharską, ale znakomitym poradnikiem, z którego możemy się wiele dowiedzieć i nauczyć o zdrowiu, oraz o potrzebach naszego organizmu. Dla osób, które chcą jadać rozsądnie – ważna lektura.

Autorzy: Hanna Stolińska-Fiedorowicz, Violetta Domaradzka, Robert Zakrzewski

Tytuł: Love Vegan

Wydawnictwo: Agora

Wydanie: 2017

Typ oprawy: miękka

Liczba stron: 272

Tekst

MARTYNA NIEDZIELSKA-STĘPIEŃ

1 Response
  1. Dziękuję za wyczerpującą recenzje . Sama właśnie jestem na etapie dużych zmian w życiu. Szukam dobrej książki z wprowadzeniem do zdrowego stylu życia opartym na diecie roślinnej. Idę poszperać więcej na blogu.

Leave a Reply