Koktajl SideCar

Sidecar otwiera nasz nowy cykl “Koktajle świata” poświęcony najsłynniejszym koktajlom alkoholowym na świecie.

 

Okres jesienno-zimowy skłania nas do sięgania po klasyczne trunki. Sidecar, składający się z koniaku, triple sec i soku z cytryny to apoteoza smaku i aromatu, jeżeli zostanie on wykonany z najwyższej jakości składników.

 

Jego oryginalna receptura przypisywana jest jednemu z najsłynniejszych barmanów w historii „miksologii”, którym był Frank Meier, pracownik luksusowego Bar Hemingway w paryskim hotelu Ritz, znajdującego się przy placu Vendôme. Znawcy koktajli wiedzą, że Meier uchodzi za ojca wielu klasycznych mieszanek alkoholowych, jednakże to jego następca, Colin Peter Field sprawił, że Sidecar został nazwany najdroższym koktajlem świata. Udało mu się to dzięki użyciu najlepszego koniaku, produkowanego na bazie Petit et Grand Champagne  – szczepu, którego nie dotknęła choroba filoksera. Według Księgi Rekordów Guinessa, Field do mieszanki użył Ritz Reserve 1830 Cognac, ustanawiając wartość koktajlu na około 1500 dolarów za kieliszek! Cena ta nie uległa zmianie po dzień dzisiejszy.

 

My jednak w ten piątkowy, chłodny wieczór, uraczymy was przystępniejszą wersją ulubionego koktajlu redakcji.

Składniki na Sidecar::

  • 30 ml koniaku
  • 30 ml likieru pomarańczowego typu triple sec
  • 15 ml świeżo wyciśniętego soku z cytryny

 

Wykonanie:

Wszystkie składniki wymieszać w shakerze wypełnionym kostkami lodu. Przelać przez sitko barmańskie do kieliszka do wermutu.

 

Polecamy serdecznie!

koktajl Side Car
Tekst

Ewa Fournier le Ray

Fotografia

Erwan Fournier le Ray

Leave a Reply