FreshMail.com

Gather. Gill Meller – recenzja książki kucharskiej

Jeżeli można zakochać się w książce, to pierwsza publikacja Gill’a Mellera jest na pewno miłością od pierwszego wejrzenia. Pośród morza wydawniczych nowości, które nasza redakcja kartkuje codziennie, w poszukiwaniu tych, które chwycą nas za serce, “Gather” jest tą, której po prostu nie można odstawić na półkę zaraz po przeczytaniu.
Ktokolwiek miał okazję odwiedzić prowadzoną przez Gill’a Mellera restaurację River Cottage i spróbować kuchni tego młodego, brytyjskiego szefa, odnajdzie w książce przedłużenie tych niezwykłych doznań smakowych.
 
 
Meller odważył się obalić kulinarny mit, który stawia brytyjską gastronomię w niezbyt wyrafinowanym świetle. Sięgnął po to, co jest mu najbliższe i z czego potrafił uzyskać smakową doskonałość: produkt w jego najczystszej postaci, pochodzący z tak uwielbianych przez autora, ziemi i morza.
Po przeczytaniu książki i wypróbowaniu wielu zawartych w niej przepisów, doskonale rozumiemy jej tytuł. Gather to nie tylko przybliżanie do siebie ludzi, gromadzenie ich przy jednym stole. Słowo to nabiera, w przypadku Mellera, głębszego sensu. Gather to powrót człowieka do miejsca, z którego przybył.
Meller czerpie pełnymi garściami z otaczających River Cottage lasów, pól, jezior, morza, ogrodów i portów zatłoczonych kutrami. W swoim podejściu do gotowania kieruje się jedną z najprostszych, a jednocześnie najbardziej autentycznych i dających najbardziej spektakularne efekty kulinarnych zasad -, używanie lokalnych i sezonowych produktów, pochodzących od producentów, którzy w jedzeniu widzą coś więcej niż tylko sposób na zapełnienie żołądka.
Gather liczy 120 przepisów., Nie znajdziemy w niej skomplikowanych składników, onieśmielających połączeń czy nie dających się odwzorować we własnej kuchni sposobów na przygotowanie. Znajdziemy za to przepisy na każdy dzień, które sprawiają, że książka ta może towarzyszyć nam, w naszej kulinarnej przygodzie przez wiele miesięcy. Zdecydowanie nie jest to trofeum wydawnicze, które odstawia się na półkę, w obawie o poplamienie czy strach związany z nieprzystępnością przedstawianych dań.
 
Każdy z proponowanych przepisów opatrzony jest przepięknymi, prostymi zdjęciami autorstwa Andrew Montgomery. Taka wizualizacja jest bardzo pomocna w przypadku składników, z którymi nie mamy do czynienia na co dzień, jak lekko słodkie mięso wiewiórki, delikatny filet rdzawca czy kwaśne w smaku rajskie jabłka. I o ile produkty te mogą być nieznane szerszej publiczności, to towarzyszą tak naprawdę człowiekowi w jego, stale zmieniającej się, piramidzie odżywiania od początków jej istnienia. Dzięki temu, jak Meller przygotowuje potrawy oraz o nich opowiada w swojej książce językiem, przez który przemawia głęboka miłość i przywiązanie do darów natury, sprawia, że dajemy się ponieść jego pasji, która nie opuszcza nas długo po przewróceniu ostatniej kartki.
 
Przepisy “coup de cœur” redakcji:
  • sałatka z sera pleśniowego, miodu, tymianku, daktyli, smażonej cebuli i ziaren
  • sorbet jogurtowo-kardamonowy
  • kaszanka z szałwią i kaczym jajkiem
  • wędzone ostrygi z burakami, chrzanem i koperkiem
  • gruszki z jarmużem i boczkiem
  • ciasto z cydrem
  • korzeń pietruszki z jeżynami
 
Autor: Gill Meller
Fotografie: Andrew Montgomery
Wydawnictwo: Quadrille
Wydanie pierwsze 2016
Okładka: twarda
ilość stron: 288
Tekst: Ewa Fournier le Ray

BEZPŁATNY E-BOOK

Kliknij przycisk poniżej i pobierz BEZPŁATNY PORADNIK, a w nim: bożonarodzeniowe przepisy polskich blogerów, pomysły na prezenty pod choinkę, kuchenne wyposażenie w zimowych kolorach, nowości książkowe oraz lista przedświątecznych zakupów gotowa do druku!

Chcę otrzymywać newsletter (możesz zrezygnować w każdej chwili).

FreshMail.com